akıllı olduğuna inanıyorum. Ve biz insanlar sadece türler olarak kibirliyiz. Bilimsel kanıtlar gezegenimizin güneş sisteminin merkez üssü olmadığını, ancak bugün aynı zamanda zekanın tek merkezi olmadığını da gösteriyor.
Fakat istihbarat seviyesi nedir? Onları nasıl ve kim tanımlar? Bazı hayvanların bazı insanlardan daha akıllı olduğunu düşünüyor musunuz?
Tüm tecrübelerime göre, inanıyorum ki sadece hayvanlar konuşamıyor veya okuyamıyorsa, örneğin otomatik olarak düşünemeyecekleri veya hissedemeyecekleri anlamına gelmez. Bir türü diğerine, hatta bir insana karşılaştırdığımızda, farklı zeka dereceleri görüyoruz.
Bu yüzden, binlerce yıldır hayvan krallığının geri kalanından daha zeki olduğumuzu varsaymakta yanılıyoruz. Ve bu günlerde kanıtların artmasına rağmen tersine. Elbette, insan hayvanlarının hayatta kalmak için yapılması gerekenleri yapmak konusunda akıllı olduklarını inkar etmiyorum. Ancak diğer türler düşündüğümüzden, inandığımızdan veya düşündüğümüzden daha akıllı olabilir.
Zeka görecelidir
Pek çok hayvanın olağanüstü bir beyni vardır, ancak çoğu insan yeteneklerinin çoğunu yanlış anlar. Şimdi kargaları, köpekleri, ahtapotları veya koalaları açığa çıkaran gerçekler var, sadece birkaç üstün zekâ. Hayvan krallığında yaygın bir gerçektir. Bazı durumlarda, hayvanlar herhangi bir insandan daha büyük bir akla sahiptir. Bazıları muhtemelen çok daha akıllı.
Ve bazı davranış veya davranışları yalnızca içgüdü olarak kabul edilemez. Farklı hayvanlara baktığımızda, sıklıkla yaptıklarını yapamayız. Bazen nasıl davrandıklarını ya da yaptıklarını çok karanlık bir uçan yarasa gibi, çok karmaşık. Bu yaratıklar havadaki uçan böcekleri doğrudan yankı ile tespit edebilirler.
Böyle bir gücü gerçekleştirmek için yalnızca içgüdüsel değil, aynı zamanda çok fazla beyin gücü gerekir. Ancak, bu tür şeylere dikkat etmiyoruz çünkü onları alakasız görüyoruz. Çoğu insan, hayvanların yeteneklerini derecelendirmez, fakat onların zekâsı bakımından bunları bizimkilerle karşılaştırır. Tartışma, konuşma veya okuma yapamadıkları sürece, bizim kadar parlak olmamalıdırlar.
Anahat kim daha akıllı
Yüzyıllar boyunca egemen sınıflar, dinden alimilere kadar aynı inancı tekrarlar: "Biz insanlar kıyaslanamaz, çünkü hayvan krallığının en parlak hayvanıyız." Ayrıca, hayvanların ruhu veya hisleri olmadığını da iddia ediyorlar. Bununla birlikte, bilim ve yaşam, bize hayvanların, düşündüğümüzden daha akıllı kılan duygulara, ruhlara ve zihne sahip olduklarını göstermektedir.
İstihbaratta üstün olduğumuz inancı yaklaşık on bin yıl öncesine dayanıyor. İnsan tarım, çiftlik ve hayvan evcilleştirmesi yarattığında başladı. Daha sonra insanı yaratmada ana tür olarak gören din inancıyla ivme kazandı.
Fakat bu zekanızın daha yüksek bir seviyede olduğu anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır; Onlar sadece farklı bir türdendir: Eğer bir yabancı sizinle dilinizin eksik, yanlış veya bozuk bir versiyonu hakkında konuşmaya çalışırsa, ilk izleniminiz çok parlak olmadıklarıdır. Fakat gerçek çok farklı.
Hayvanlara koşulsuz sevgi
Hayvanlar söz konusu olduğunda, bizim onlara atfettiğimizden daha akıllılar. Onlar sadece kendi şartlarına göre zekiler, ki bunlar genellikle sizin veya benimkine benzemiyor. Bence onlardan, aşk, empati ve şefkat gibi birçok şeyi öğrenebiliriz. Yani, bununla ilgilenirseniz, gerçekten yaptıklarını kanıtlayabilirsiniz. İnsanların yaptığı gibi sadece sahte bir kılık değil.
Bu hayvanlar aleminin bu yaratıklarından bazıları koşulsuz olarak insanı sever. Ancak, birçok kişi bu sevgiyi kötüye kullanır ve kötüye kullanır. Başımıza bir şey gelirse, hayvanlar düşmemize izin vermeyecek, bizi bir kenara itecek veya aniden bizi sevmemeye karar verecek. Bu tutum sadece bizden daha akıllı olduklarını göstermektedir.
Koşullar ne olursa olsun, sonuna kadar bizim tarafımızdalar ve biz de bunu çok sık kabul ediyoruz. Bununla birlikte, bazı insanlar artık yaşamlarına veya gündemlerine uymadıklarında bir hayvandan kurtulma konusunda problem yaşamazlar. Ve bu gezegendeki en zeki tür olmalıyız; Tekrar düşün!
Hayvanların zekası
Her gün evcil hayvanlarımız bizimle ihtiyaçları hakkında iletişim kurar ve istedikleri şeyleri yapmamıza izin verir. Yaban hayatı, inandığımız ya da düşündüğümüzden çok daha karmaşık. Babam bir yarış atı antrenörü, bu yüzden atların etrafında büyüdüm ve uzun süre bir apartman dairesinde bir yarış atı ahırı boyunca yaşadım. Kediler ve köpekler de normal atlarda olduğu gibi hayatımın ayrılmaz bir parçasıydı.
1960'larda saniyeler içinde video yaratabilen akıllı telefonlar ya da karmaşık kameralar yoktu. Ama tüm hayatım boyunca hayvanların davranışlarına, zekâlarına ve hafıza numaralarına tanık oldum. Aşağıdaki hikaye bunun mükemmel bir örneği.
Bir gün babam otuz kilometre uzaklıktaki başka bir şehirden "Murdoch" adında bir yarış atı aldı. Birkaç gün sonra, onu eğitmek için atı indirdi. Dörtnala giderken, bir traktör hayvanı ürküten muazzam bir ses çıkardı ve binicisi düştü. At daha sonra piste tek başına koştu ve ormanda kaybolan bariyerin üzerinden atladı.
Ne kadar akıllı olduğunuzu gösteren bir hikaye
Arabaya binme zamanı gelmişti. Atı aramak için babamın yanına sürdüm. Her yeri aradık ama başaramadık. Birkaç saat sonra, ahıra döndüğümüzde eski sahibi aradı. Hayret, babama hayvanın çiftliğinde olduğunu söyledi.
Atın, tek bir çizik olmadan önceki ahırına geri dönmek için yollar boyunca ve ormanlar boyunca dörtnala attığı anlamına geliyordu. Her nasılsa, 20 mil bilinmeyen bölgeye ve nereden geldiğine seyahat etmeyi düşündü. Bunu sadece at yapmakla kalmadı, çiftlikte bulunan kameralar sayesinde at çiftliğine girerken görebildik.
Hayvan ana girişe geldiğinde kapalı olduğunu gördü. Yani arka taraftaydı, küçük geçidi itti ve yolundaki basamakları tırmandı. Sonra açık bir stand buldu, girdi ve orada bekledi, tanıdığı tek ev olduğunu biliyordu.
Hayvanlar çok daha akıllı
Hayvanlar muhteşemdir ve hafızaları, zekası, azimleri ve koşulsuz sevgileri için insanlar kadar saygıyı hak ederler.

• İnsanlarla zaman geçiren birçok türün arasında bulunan atlar, köpekler ve kediler, sizin veya benim göz ardı ettiğim beden dili işaretlerini tanıyabilir.
  • Şempanzeler gibi primatlar, saniyenin bir kısmı için gördükleri sayıları hatırlayarak insanları kolayca yenebilir.
  • Kraken, çoğumuzun açamayacağı ilaç şişeleri üzerinde çocuklara dayanıklı kapaklar açmayı öğreniyor.
  • Yarasalar yankı ve sonar ile harita alanı.
  • Kuşlar, uçan ve inişin karmaşık mekanizmalarını anlar.
  • Korku filmlerinde yaramazca resmedilen kargalar sadece en zeki kuşlar değil, aynı zamanda çoğu canlıdan daha zekidirler. 3- veya 4 yaş çocuklar için problemli işler yapabilirsiniz.

Hayvanların hisleri var
Farklı beyin yapılarına sahip olsalar da uzmanlar, kargalar ve maymunlar gibi hayvanların zihinsel araçların bir kombinasyonunu kullandığını ve kullandığını tahmin ediyor. Sorunları çözebilmeleri için gelecekteki olası olayların hayal gücünü ve beklentilerini bile içerir.
Yine bazı kargaların arabalarla nasıl fındık kıracağını öğrendiğimi gördüm. Kesişme noktalarında sabırla beklerler ve trafik ışıklarını izlerler. Trafik durduğunda, araçların ezdiği ve daha önce yola koydukları bir somun elde edildi.
Ek olarak, fillerin yas tuttuğu açıktır. Çoğu memeli sevinç, sevgi ve üzüntü ya da acı çekiyor. Bir zamanlar, Ukrayna'daki kayınvalidem bir hastane kompleksi üzerinde yaşayan başıboş bir kediyi eve götürdü. Küçük bir yavru kedi değil, yetişkin bir kediydi. Kedi şimdi, hastanesinden on beş mil uzakta olan villasıyla birlikte yaşadı ve mutsuz görünüyordu.
Hayvanlara kredi ver
Bir gün kapıyı açtı ve kedi yanından geçti ve tarlalara koştu. On gün sonra, hayvanı sonsuza dek kaybettiğini düşündüğü zaman, hastanenin zemininde göründü. Hayvan çok kilo vermişti ve hafif bir sakatlığı var gibiydi, ama yaşıyordu. Eve dönüş yolunu tarlalar ve inanılmaz engellerle bulmuştu.
Dolayısıyla insan, hayvanları insan hediyeleriyle karşılaştırırken bu takıntıyı durdurmalı. Teknoloji ya da dil gibi iyi olduğumuz şeyleri seçiyoruz. Ve sonra onu dünyamızdaki diğer türlerin zekasına bağlarız. Ama hayvanlar düşündüğümüzden daha akıllı. Bir varsayım yapmadan önce iki kez düşünelim ve onlara hak ettikleri tanıma verelim.